Karşılaştırma Listesi

İlan karşılaştırma yapabilmek için en az 2 ilan seçmelisin.

Blog

Güncel Blog yazılarımız için takipte kalın.

İmar Affı

017 torba yasasının konulardan biri imar affı. İmar affı gecekondu mevzuatına aykırı olarak inşa edilmiş ve edilmekte olan tüm yapılar hakkında uygulanacak işlemleri düzenlemek ve bu işlemlere dair tespit, değerlendirme, müracaat, duyuru ve uygulama esaslarını ve ilgili diğer hususları belirlemektir.

İmar affının çıkması durumunda aftan yararlanabileceklerin 30 Eylül 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurulması gerekecek. Son başvuru tarihi ise 31 Aralık 2018 olarak belirlenmiştir. 

İmar affı kentsel dönüşümü hızlandırabilir. 

Yasayla hazine arazilerinin, bina sahiplerine satılma imkanı doğması, özellikle kentsel dönüşümde bazı bölgelerde yaşanan sıkıntıları çözebilir. Halen İstanbul’un birçok semtinde, hazine arazileri üzerine kurulmuş gecekondu semtleri bulunuyor. Gecekondu sahipleri banka kredisi veya başka ödeme yöntemleriyle bulundukları arazileri satın alarak kentsel dönüşümde taraf olabilecek. Böylece hem dönüşümün önü açılacak, hem de gecekondu sahipleri yasal bir yolla evlerinin bulunduğu arsayı alabilecek. 

Kat Mülkiyeti 

Yapı Kayıt Sistemi'nin beyanına göre mülk sahipleri yapının ve arsanın durumu, yapı sınıf ve durumu yapı kayıt sistemine kayıt edilecek. Yapılan kayıt durumuna göre yapının emlak değerine göre bedelinin üzerinden yüzde 3 oranında kayıt bedeli alınacaktır. 

İmar Affından kimler yararlanabilir?

 • Belediye ve mücavir alan sınırları içerisindeki yapılar,
 • 6785 sayılı Kanuna 1605 sayılı Kanun ile eklenen Ek 8 ve 8'inci maddeler gereğince çıkarılan yönetmeliğin 103 maddesi kapsamına giren alanlardaki yapılar,
 • B bendi dışında kalan sanayi, depolama, turistik ve tarımsal yapıları kapsar.. 

İmar Affından kimler yararlanamaz?

 • Daha önce yıkılan konutlar
 • Tehlikeli madde deposu için ruhsatsız yapılan konutlar
 • Askeri bölgelere yapılan konutlar
 • Turizm alanlarına yapılan konutlar
 • İçme suyu olarak kullanılabilecek alanlara yapılan konutlar
 • 1983 yılından sonra Çanakkale Boğazı’nda yapılan konutlar ve
  Karayollarına 10 metreden yakın yerlere yapılan konutlar bu aftan yararlanamazlar.

Bir diğer yandan ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açıklaması ise “İmar affına yönelik bir çalışmamız yok. Herkes beni arıyor, imar affı mı geliyor, diye? Hayır, öyle bir af yok. Aflara önce ben karşı çıkarım. Ancak ağırlıklı olarak belediyelerden gelen bazı talepler var. Bu taleplerin Meclis’te değerlendirilmesi gerekiyor” dedi. Bu açıklamalardan sonra Ankara’dan gelecek haberi bekliyoruz.

Diğer Bloglar

GAYRİMENKUL ARACILIK VE DANIŞMANLIK

  Gayrimenkul alım, satım, kiralama işlemlerinde ya da gayrimenkul için ihtiyaç olan finansman ... Devamını Oku

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI AYDINLATMA METNİ

CESUR GAYRİMENKUL olarak kurulduğumuz günden beri büyük önem verdiğimiz Kişisel Verilerin ... Devamını Oku

En Uygun İlanlar İçin

Hemen Tıklayın