Karşılaştırma Listesi

İlan karşılaştırma yapabilmek için en az 2 ilan seçmelisin.

Blog

Güncel Blog yazılarımız için takipte kalın.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği

02 Kasın 1985 tarihinde çıkan “Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği” 30 Eylül 2017 tarihinde Resmi Gazete ’de yayınlanarak, 01 Ekim 2017 ‘de yürürlüğe girdi.  30 Eylül tarihinde yayımlanan bilgilere göre bazı değişikliklerin olduğu Yeni İmar Yönetmeliği, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ‘nde farklılık arz edecek. İnşaat sektöründe çalışanları yakından ilgilendirecek olan detaylar ve yeni düzenlemeler şu şekilde;

  • Yönetmelik hükümleri uyarınca artık stüdyo daire yapılamayacak.Her müstakil konutta, en az 1 oturma odası ve 1 yatak odası bulunmak zorunda.
  • En küçük konut alanı 28.5 m 2olarak belirlendi. Yönetmelik hükümlerine göre; oturma odasının en az 12 m 2, yatak odası ise en az 9 m 2 mutfak veya yemek pişirme yerinin en az 3.30 m 2, banyo veya yıkanma yerinin en az 3 m 2, tuvaletin ise en az 1.20 m 2 olması gerekiyor.
  • Emsal hesaplamalarına ilişkin hükümlerde değişiklikler yapıldı.Sığınak, asansör boşlukları, merdivenler, ışıklıklar, ısı ve tesisat alanları, yakıt ve su depoları, jeneratör ve enerji odası, kömürlükler ve kapıcı dairelerinin ilgili mevzuat, standart ya da bu Yönetmeliğe göre hesap edilen asgari alanlarının yanı sıra ticari amaç içermeyen, ortak alan niteliğindeki çocuk oyun alanlarının ve çocuk bakım ünitelerinin toplam 100 m²'si emsal dışı yapılar arasına eklendi.
  • İmar uyuşmazlıkları açısından özel önem arz eden basit tadilatın tanımı değiştirildi.Yönetmeliğe göre; basit tadilat, yapılarda esaslı tadilat kapsamında olmayan, taşıyıcı sistemi, bağımsız bölümün dış cephesini, ıslak hacimlerin yerini ve sayısını değiştirmeyen; derz, iç ve dış sıva, boya, badana, oluk dere, doğrama, döşeme ve tavan kaplamaları, elektrik ve sıhhi tesisat tamirleri ile bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak, çatı onarımı ve kiremit aktarılması gibi her türlü tamir ve tadil işlemlerini ifade eder.
  • Binada yer alan bağımsız bölümlerin birinde muvafakat aranmadan yapılacak tadilatların koşulları belirlendi.Emsal ve inşaat alanını, kullanım amacını, ıslak hacimlerin yerini, ortak alanları, diğer bağımsız bölümlerin arsa paylarını, diğer bağımsız bölümlerle olan duvar ve döşeme gibi ortak yapı elemanlarını değiştirmemek, binanın taşıyıcı sistem özellikleri ve güvenliği ile yangın güvenliğini olumsuz etkilememek kaydıyla yapılan tadilatlarda, tadilat yapılan bağımsız bölüm malikinin başvurusu yeterli sayıldı ve diğer maliklerin muvafakati aranmadan uygulama yapılacağına yer verildi.
  • Riskli yapılara ve riskli alanlara ilişkin düzenlemelere gidildi.Bu düzenlemeler uyarınca, Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce riskli yapı tespiti yapılmış ya da riskli alan kapsamına alınmış olan yapıların, maliklerin en az üçte ikisi ile noter onaylı kat karşılığı inşaat sözleşmesi düzenlenmiş olup yapı ruhsatı düzenlenmemiş yapıların ruhsat işlemleri, talep edilmesi halinde 1 Ekim 2017’den önce yürürlükte olan Yönetmeliğe göre sonuçlandırılır.
  • Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce ruhsat alınmış olup, inşaatı devam eden yapılara ilişkin özel hükme yer verildi.Buna göre; ruhsat alınmış olup, inşaatı devam eden yapılardan ruhsat süresi içerisinde yapılan tadilat ruhsatı başvuruları, talep halinde ruhsatın düzenlendiği Yönetmeliğe göre sonuçlandırılacak.
  • Büyükşehir belediyesince siluet onayı zorunluluğu getirilebilecek yapılar belirlendi. Buna göre; müstakil yapı adedi 30 veya daha fazla olan uygulamalar, bir parselde toplam yapı inşaat alanı 60.000 m 2’den fazla olan yapı veya yapılar topluluğu, binanın herhangi bir cephesinden görünen en düşük kottaki bina yüksekliği 60,50 metreyi geçen yapılar için siluet onayı zorunluluğu getirilebilecek. Böylece şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uygun bir şekilde şehrin silüetinin bozulmasının önüne geçilecek.
  • Atrium yeniden tanımlandı.Atriumların karşılıklı iki uzun kenar arasında bulunması gereken mesafe, 5 metreden 3 metreye indirildi.

Diğer Bloglar

GAYRİMENKUL ARACILIK VE DANIŞMANLIK

  Gayrimenkul alım, satım, kiralama işlemlerinde ya da gayrimenkul için ihtiyaç olan finansman ... Devamını Oku

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI AYDINLATMA METNİ

CESUR GAYRİMENKUL olarak kurulduğumuz günden beri büyük önem verdiğimiz Kişisel Verilerin ... Devamını Oku

En Uygun İlanlar İçin

Hemen Tıklayın