Karşılaştırma Listesi

İlan karşılaştırma yapabilmek için en az 2 ilan seçmelisin.

Blog

Güncel Blog yazılarımız için takipte kalın.

Yabancıya Gayrimenkul Satışı

Yabancı uyruklu vatandaşların tercih ettiği en popüler şehirler arasında İstanbul, Antalya, Bursa, Yalova, Ankara ve Aydın olarak dikkat çekmekte. 2644 sayılı Tapu Kanunu ile yabancıların gayrimenkul alımı belirlenmiştir. Bu kanundaki karşılıklık şartı yabancıların gayrimenkul alımına büyük ölçüde engel olmaktaydı. 18 Mayıs 2012 tarihinde yapılan değişiklik ile yabancıların emlak ve arazi alım satımı daha kolaylaştırılmıştır. Yapılan son değişikliklere rağmen bazı kısıtlamalar yüzünden dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Yabancı Gerçek Kişilere Gayrimenkul Satışındaki Kısıtlamalar
• Yabancı uyruklu bir kişi, Türkiye’de en fazla 30 hektar taşınmaz satın alabiliyor ve sınırlı ayni hak edinebiliyor.
• Yabancılar, gayrimenkul sahibi olduğu ilçenin yüz ölçümünün en çok yüzde 10’una kadar taşınmaz edinebiliyor.
• Yabancıların askeri yasak alanlar başta olmak üzere güvenlik bölgelerinde taşınmaz edinimi ve izin almadıkça kiralama mümkün değil.

Yabancı Tüzel Kişilere Gayrimenkul Satışındaki Kısıtlamalar
Tüzel kişilere yapılacak olan satışların kısıtlamaları, 2644 nolu Tapu Kanunu 'nun 35. Maddesi ile belirlenmiştir. Bu madde uyarınca, bir şirketin Türkiye'de gayrimenkul talep edebilmesi için, şirketin, kendi ülkesindeki mevzuatlara tamamen uygun olması şartı aranır. Bunun yanında, Türkiye'de taşınmaz edinebilecek şirketler;
–6491 sayılı Türk Petrol,
–2634 sayılı Turizmi Teşvik,
–4737 sayılı Endüstri Bölgeleri,
kanunlarında belirtilen kıstasları taşımaları gerekir. Bu üç kanunda belirtilen kıstasları taşıyan ve kendi ülkesinde herhangi bir mevzuat sorunu yaşamayan tüzel kişiliklerin Türkiye'de gayrimenkul satın almalarının önünde başka herhangi bir kısıtlama bulunmaz.

Yabancıya konut satışında ilk sırada Suudiler
Mayıs ayında Suudi Arabistan vatandaşları Türkiye'den 285 konut satın alarak yabancılara satışta ilk sırada yer aldı. Suudi Arabistan'ı sırasıyla, 277 konut ile Irak, 134 konut ile Rusya Federasyonu, 125 konut ile Kuveyt ve 70 konut ile Afganistan izledi. Yabancılara yapılan konut satışlarında, İstanbul ilini sırasıyla Antalya, Trabzon, Bursa, Yalova ve Mersin izledi..


Yabancılara KDV'siz emlak satışı
Yabancılara ve yurt dışında 6 aydan fazla yaşayan Türk vatandaşlarına ödemeyi yurt dışından gelecek dövizle yapmaları halinde emlak alımlarında KDV'den muaf olma hakkı tanındı. Vergisini düzenli ödeyenlere yüzde 5 indirim getirilmesi ile yabancılara ve yurt dışında yaşanan Türklere konutta KDV istisnasını içeren kanun teklifinin ilk bölümü TBMM’de kabul edildi.
TBMM Genel Kurulu’nun ele aldığı “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ’nin” ilk bölümünün görüşmeleri dün gece tamamlanırken, bu kapsamda ilk 11 madde kabul edildi.
Üst tutar 1 milyon lira
Teklifte, vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi, ahilik sandığı kurulması, yabancılara konut ve iş yeri satışında KDV istisnası, TEDAŞ ve tarımsal kredi alacaklarının yeniden yapılandırılması gibi konularda düzenlemeler yer alıyor. Yüzde beşlik vergi indirimi ile ilgili maddede önergeyle yapılan değişiklikle, indirimden yararlanabilecek sektörlere ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerinin yanı sıra sigorta acenteleri de eklendi. Yüzde beşlik indirimde üst tutar ise 1 milyon TL olarak belirlendi.
Teklifin kabul edilen bir diğer maddesine göre de işyeri ve konutların satış bedelinin yurt dışından getirilecek döviz olarak ödenmesi şartıyla Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ile kurumlara ilk satışı KDV’den istisna olacak.
Bir yıldan önce satmama şartı
Yabancılar gibi yurt dışında yaşayan Türkler de KDV’siz satın aldıkları bu gayrimenkulleri bir yıldan önce ellerinden çıkaramayacaklar. Çıkarmaları halinde, satın alırken ödemedikleri bu vergi kendilerinden tahsil edilecek. Ancak, resmi daire ve müesseseler ile merkezi Türkiye’de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup; bu daire müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memlekette oturan Türk vatandaşları bu haktan yararlanamayacak.

Diğer Bloglar

GAYRİMENKUL ARACILIK VE DANIŞMANLIK

  Gayrimenkul alım, satım, kiralama işlemlerinde ya da gayrimenkul için ihtiyaç olan finansman ... Devamını Oku

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI AYDINLATMA METNİ

CESUR GAYRİMENKUL olarak kurulduğumuz günden beri büyük önem verdiğimiz Kişisel Verilerin ... Devamını Oku

En Uygun İlanlar İçin

Hemen Tıklayın